header

(1400-03-20) تفسیر مدیریتی قرآن - جلسه 73 و 74

درس تفسیر حضرت آیت الله قوامی (دامت برکاته)

جلسه 73 و 74 (پنجشنبه 1400/03/20) - 29 شوال 1442- (2021/06/10)

بسم الله الرحمن الرحیم

5 تفسیر ترتیبی مدیریتی قرآن – سوره نساء آیات13تا 18- تدبیر منزل – امنیت اخلاقی منزل –راهبرد "ستر"

گفته شد "ارث" یکی از تدابیر معیشتی ربانی است که از صفر تا صد محاسبات و مناسبات آن را خداوند به عهده گرفته است که با کلمه " یوصیکم الله" آغاز میشود  آنهم خدایی که علیم و حکیم است   علیم است به انسان پیچیده و حکیم است به حساب و کتاب دقیق مطابق مصلحت . وبهترین جدول محاسباتی ارث همین جدول قرآنی و ربانی است وتقسیمات دیگر که انسانی است همه جانبه و حکیمانه نیست و نتیجه آن هم مورد رضایت نیست .

تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ ۚ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ۚ وَذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ﴿١٣﴾

اینها حدود خداست، و هر که از خدا و رسولش اطاعت کند، خدا او را به بهشت هایی که از زیر [درختان] آن نهرها جاری است درآورد؛ در آن جاودانه اند، و آن است کامیابی بزرگ. (۱۳)

این محاسبات دقیق ،حدود خدا است که زبان رسول خدا ص که  خلیفه خدا است صادر شده است و نتیجه عمل به آن دستیابی به بهشت برین و کامیابی از نعمات وافره آن است .

تبعیت از دستور العمل قانونی و ربانی بویژه ارث، شرط وصول به سعادت و حصول اهداف سازمانی است .

وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِيهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُهِينٌ ﴿١٤﴾

و هر که از خدا و رسولش نافرمانی کند و از حدود او تجاوز نماید، خدا او را در آتشی درآورد که در آن جاودانه است و برای او عذابی خوارکننده است. (۱۴)

خلاف قانون ارث عمل کردن وصول به زندگی جهنمی در دو جهان است

قوانین مدیریت اسلامی هم به طور کلی که قوانین ارث هم جزئی از آن است  اگر تبعیت شود و حدود آن مورد تجاوز قرار نگیرد  زندگی بهشتی را پدید می آورد  والا جهنمی است که نمونه های آن را در جهان مشاهده میکنیم .

وَاللَّاتِي يَأْتِينَ الْفَاحِشَةَ مِنْ نِسَائِكُمْ فَاسْتَشْهِدُوا عَلَيْهِنَّ أَرْبَعَةً مِنْكُمْ ۖ فَإِنْ شَهِدُوا فَأَمْسِكُوهُنَّ فِي الْبُيُوتِ حَتَّىٰ يَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ أَوْ يَجْعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِيلًا ﴿١٥﴾

و از زنان شما [امتِ اسلام] کسانی که مرتکب زنا می شوند، چهار نفر مرد از خودتان را بر آنان به گواهی بخواهید؛ پس اگر [به ارتکاب آن] گواهی دادند، آن زشت کاران را در خانه ها [به عنوان حبس ابد] نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد، یا خدا [برای نجات] آنان راهی قرار دهد. (۱۵)

  امنیت اخلاقی در منزل راهبردی مهم است که راه کار آن  حفظ حریم و احترام همسر است که باید از تهمت بدور انگاشته شود  و در صورت اتهام  اتهام اثبات نشود یا امکان اثبات آن سخت باشد بویژه در پاکدامنی که در مدیریت اسلامی  راهبرد " ستر" در خصوص آن توصیه شده است  که پوششی برای حفظ حریم خانواده است .

وَاللَّذَانِ يَأْتِيَانِهَا مِنْكُمْ فَآذُوهُمَا ۖ فَإِنْ تَابَا وَأَصْلَحَا یفَأَعْرِضُوا عَنْهُمَا ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ تَوَّابًا رَحِيمًا ﴿١٦﴾

و از شما [مسلمانان] آن مرد و زنی که مرتکب آن [کار زشت] می‌شوند [در صورتی که بدون همسر باشند] آنان را [با اجرای حدود خدا] بیازارید؛ و اگر توبه کنند و [مفاسد خود را] اصلاح نمایند از آنان دست بردارید؛ زیرا خدا همواره بسیار توبه پذیر و مهربان است. (۱۶)

إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللَّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِنْ قَرِيبٍ فَأُولَٰئِكَ يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ ۗ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا ﴿١٧﴾

بی تردید توبه نزد خدا فقط برای کسانی است که از روی نادانی مرتکب کار زشت می شوند، سپس به زودی توبه می کنند؛ اینانند که خدا توبه آنان را می پذیرد، و خدا همواره دانا و حکیم است. (۱۷)

وَلَيْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ حَتَّىٰ إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّي تُبْتُ الْآنَ وَلَا الَّذِينَ يَمُوتُونَ وَهُمْ كُفَّارٌ ۚ أُولَٰئِكَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا ﴿١٨﴾

و برای کسانی که پیوسته کارهای زشت مرتکب می شوند، تا زمانی که مرگ یکی از آنان فرا رسد [و در آن لحظه که تمام فرصت ها از دست رفته] گوید: اکنون توبه کردم. و نیز برای آنان که در حال کفر از دنیا می روند، توبه نیست. اینانند که عذابی دردناک برای آنان آماده کرده ایم. (۱۸)

( 74 -  73 دانلود فایل صوتی درس )