پایان نامه : نقش و جایگاه نماز در سلوک اخلاقی از منظر قران و حدیث

سطح سه حوزه علمیه قم/ سال1394

 دانلود مقاله .pdf

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

چکیده

سالکان اخلاقی دنبال وسیله ­ای مطمئن می­ گردند که در فرصت کمتر آنها را هر چه بیشتر به سعادت و تقرب الهی نائل گرداند. با توجه به سفارشات فراوان قرآن کریم و عترت طاهرین(علیهم­السلام) و علمای بزرگ در مورد نماز و از طرف دیگر سرگردانی بسیاری از سالکان اخلاقی و بی توجهی مسلمانان برخی از جوامع اسلامی در سهل انگاری نسبت به نماز ، بیشترین سعی در این رساله نشان دادن جایگاه واقعی نماز و نقش آن در سعادت انسان در دنیا و آخرت است.

 بعد از توضیح برخی مفاهیم کلیدی در بخش اول­، و آوردن برخی مسائل ضروری که دانستن آنها بر سالک لازم است در بخش دوم، سعی شده آیات و روایاتی که اهمیت نماز را در دین مبین اسلام بیان می‌کند را در بخش سوم بیاوریم. در این بخش؛ با آوردن آیات و روایات متعدد و همچنین کلام برخی بزرگان که حاصل یک عمر تحقیقات آنان در این موضوع است؛ ثابت کردیم که نماز از جایگاه ویژه‌ای در بین عبادات برخوردار است. از آنجایی که شریعت اسلام برای رساندن انسان به اوج کمال کافی است، وقتی جایگاه ویژه و فوق العادة نماز در شریعت روشن شد به تبع جایگاه آن در سلوک اخلاقی که همین هدف را دنبال می­ کند روشن می­ شود.

بعد از نشان دادن جایگاه اول و جامع داشتن نماز در میان عبادات به نقش نماز در سلوک اخلاقی پرداخته شد. از آنجایی که سالک نیازمند به بینش صحیح و رفتار درست و نیتی صادق و کامل است و همچنین نیازمند انگیزشی کافی برای تحقق آن بینش و رفتار و صفات برای سلوک اخلاقی دارد، نماز که به عنوان یک دستورالعمل جامع سلوکی در لسان اهل­بیت(علیهم­السَّلام) و علما معرفی شده باید جوابگوی تمام این مسائل باشد. در بخش چهارم به نقش نماز به این مسائل پرداخته شد و نشان داده شد که نماز می­تواند در تمام امور نمازگزار نقش ایفا نموده و انسان را تا قلّه­ های بلند سعادت در دنیا و آخرت برساند. بخش پایانی هم به نتیجه­ گیری و پیشنهادات اختصاص دارد.

 امید است خواننده محترم با خواندن این رساله، با یافتن جایگاه نماز به نقش نماز در تمام امور پی ببرد و امیدواریم که جزو نمازگزاران واقعی محشور شویم.

واژه­ های کلیدی 

 نماز ـ سلوک ـ اخلاق ـ سلوک اخلاقی ـ نقش نمازـ جایگاه نماز ـ اهمیت نماز