header

خطبه های نمازجمعه پردیسان 23 بهمن

مردم نه اصولگرا و نه اصلاح طلبند، بلکه تابع رهبری اند

به گزارش روابط عمومی ستاد نمازجمعه پردیسان قم،امام جمعه پردیسان در خطبه های این هفته نماز جمعه(23 بهمن) که در مسجد حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) برگزار شد، با اشاره به نزدیک شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، ضمن تاکید بر حضور گسترده مردم در انتخابات اظهار داشت: اینکه می گویند مردم قهر نکرده و در انتخابات شرکت کنند، سخن نادرستی است، اینگونه سخن گفتن، این شبهه را به ذهن متبادر می کند که گویی شورای نگهبان و رهبری به گونه ای عمل کرده اند که لازمه اش این است که مردم قهر کنند و حالا به واسطه سفارش آقایان، مردم دست از قهر برداشته و در انتخابات شرکت کنند!

حجت الاسلام والمسلمین قوامی تصریح کرد: این جمله قابل قبول نیست، چون مردم ما بارها نشان داده اند که مطیع رهبر خود هستند و رهبر خود را حسب و پشتیبان می دانند. آنها هم رای می دهند، هم با جان و مال خود و انرژی مثبت خود از انقلاب و نظام، پاسداری می کنند.

خطیب جمعه پردیسان ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن آن را موجب یاس دشمنان دانست و یادآور شد: این حضور آنچنان پرشکوه بود که سه هزار خبرنگار خارجی ناتوان از انتقال خبر آن بودند و برخی نیز جرئت مخابره این خبر عظیم را نداشتند. این حضور مردم فقط به خواست خدا بود نه به تبلیغات و تشویق رسانه ها و خطبه ها و منبرها. بلکه دلها دست خداست و او همه کاره است.

ایشان به معنای حسب در قرآن کریم اشاره کردند و گفتند: حسب در یک معنا به مفهوم پشتیبان است. خداوند در قرآن به پیامبرش می فرماید: خدا حسب و پشتیبان تو است. هرکسی نمی تواند حسب باشد. مشکل انقلاب های جهان این است که حسب و پشتیبان ندارند. آنها نیاز به یک حسب دارند تا در برابر خصم کم نیاورند و مقاومت کنند. خدا تنها پشتیبان هم برای پیامبرش و هم برای مردم است. از سویی خداوند مردم را حسب و پشتیبان برای پیامبرش قرار داده اشت. اگر خدا و رهبردینی و مردم با هم متحد شوند، هیچ کس نمی تواند مانع رسیدن به هدف بزرگ آنها شود. خدا پشتیبان است. پیامبر رهبر و رسانه است و مردم هم پیرو ایشان هستند.

وی به خصوصیات مردم انقلابی ایران اشاره کرد و بیان داشت: قلوب این مردم یکی است و خدا دلهای ایشان را الفت داده تا از رهبر دینی خود تبعیت کنند. خصوصیت دوم این مردم، ایمانشان است. خداوند در قرآن می فرماید: " انماالمومنون اخوة ". مردم ما با هر شرایطی به صحنه آمدند؛ یکی با کالسکه دیگری با ویلچر و آن یکی با عصا و واکر. همه برای خدا در صحنه حاضر شدند.

امام جمعه پردیسان تصریح کرد: خصوصیت دیگر ایشان، تابع بودنشان است. مردم در برابر رهبرشان مطیع اند. آنان تابع سیاستمداران و سیاست بازان و احزابی که مانند قارچ هر روز سربرمی آورند نیستند، بلکه تابع رهبر خود هستند که چه می فرمایند. مردم نه اصولگر و نه اصلاح طلبند. چرا که می بینند در این 37 سال برخی سیاستمداران از هر جناحی دارای ریزش و رویش اند. لذا اینها قابل تبعیت نیستند، فقط رهبر دینی قابل اتکا و تبعیت است. چون رهبرانقلاب فرمودند مردم در صحنه باشند، مردم لبیک گفتند و حضور یافتند.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: ویژگی دیگر مردم، موید بودن شان است. مردم در مقابل تحریم ها می ایستند و در مقابل تهدیدها نمی ترسند و تطمیع نمی شوند. آنها محکم و استوار بر آرمانهای انقلاب خویش ایستاده اند.

وی امام خمینی (ره ) را مصداق بارز رهبری دینی عنوان کرد که در کلامش خدا موج می زد و شش میلیون به استقبالش آمدند و در بدرقه اش یازده میلیون شرکت کردند. مردم پروانه وار دورش بودند و اطاعتش می کردند چون در کلام او صداقت می دیدند.

حجت الاسلام والمسلمین قوامی، مقام معظم رهبری را مصداق دیگر رهبری دینی دانست و یادآور شد: با این دگردیسی هایی که در بین سیاسیون اتفاق می افتد، آنها چندان قابل پیش بینی نیستند. رهبرما در دنیا تنهاست و آمریکا و اسرائیل وآل سعود و غرب با او دشمن اند. در داخل نیز تنهاست. در هر انتخاباتی تنهایی این مردم بزرگ را حس می کنیم. وقتی تاکید دارند به رای شورای نگهبان احترام گذاشته شود، برخی مخالفت می کنند. در این صندلی ها و مناصب مگر چه نهفته است که اینگونه با رهبر خویش مخالفت می کنند؟!. اینها بوته امتحان است. در هردو جناح اصلاح طلب و اصولگرا تایید صلاحیت نشده وجود دارد، اما مهم این است کسی که تایید نشده، رای شورای نگبان را بپذیرد، تایید شورای نگهبان از سوی کسی که تایید صلاحیت شده که هنر نیست.

وی در خطبه های نخست نماز جمعه با اشاره به فرخنده میلاد حضرت زینب(سلام الله علیها) و روز پرستاردر روز یکشنبه، گفت: زینب به معنای درخت خوش منظر است و در کتاب لغت به معنای زینت پدر هم ذکر شده است. پیامبر اسلام(صلوات الله علیه و اله ) فرمودند:" او مانند خدیجه(سلام الله علیها) است". از این جهت که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) از تمام ثروت خود در راه اسلام و رسالت نبی اکرم(صلوات الله علیه و اله) گذشت. حضرت زینب(سلام الله علیها) نیز از ثروت همسرش چشم پوشید. لذا باید بانوان ما نیز از ایشان الگو بگیرند و به تجملات اهمیت ندهند. او عقیله بنی هاشم بود. به این معنا که ایشان عقل و خرد کامل داشت. لذا کسی حق ندارد به زنان بگوید ناقص العقل. این نوعی جهالت و توهین آشکار است. آنجایی که امام علی(علیه السلام) در جنگی فرمودند: " هن ناقص العقول" مربوط به جنگ افروزی و آن واقعه بود؛ چرا که جنگ افروزی ضد عقل است.

حجت الاسلام والمسلمین قوامی در ادامه خاطر نشان کرد: لقب دیگر ایشان کامله است. معلوم می شود حضرت زینب واجد کمالاتی بودند. از القاب دیگرشان عالمه و فهیمه بوده است. عالمه یعنی ایشان دانشمند بودند. پس زنان مسلمان باید دانشمند باشند و بتوانند فقیه شوند. وجود یک مجتهده امین کافی نیست. باید جامعه الزهرا و حوزه های علمیه خواهران همتشان را بلند کنند و زنان عالمه تربیت کنند. بانوان در جمهوری اسلامی باید تحصیل کنند و دانشمند شوند.

وی با ام المصائب خواندن حضرت زینب(سلام الله علیها)، تصریح کرد: این بانوی بزرگوار مدال صبرو نستوهی را بر گردن دارد. پنج تن آل عبا در برابر چشمان ایشان رفتند. چه مصیبتی بالاتر از این. سپس در کربلا مصیبت شهادت فرزندانش و دیگران. زنان ما باید صبر واستقامت را از زینب(سلام الله علیها) بیامورند و در برابر سختی ها کم نیاورند.

وی افزود: او اهل جهاد بود. الان یک نوعی جهاد داعشی است به نام جهاد نکاح که حیوانی و شهوانی است؛ با توسل به آن، زنان را از سراسر دنیا با دینارهای عربستان فریب می دهند و به داعش می فرستند. یک نوع جهادی هم هست که در بین منافقین بود. زنان در عملیات های منافقین می جنگیدند. هیچ یک از اینها درست نیست، فقط جهاد زینب وار درست است. حضور ایشان در جنگ یک نوع سبک زندگی است. او امام زمانش را تنها نگذاشت و در خانه نماند. پس زنان در جمهوری اسلامی باید در صحنه حضور داشته باشند.

پایان/