header

زندگینامه استاد قوامی

1 2 1100x700

سیدصمصام‌الدین قوامی، فرزند آقاسیدمحمدخلیل قوام، از علماء و مجتهدان کرمان و متولد 1336 در شهداد است. وی در سالهای ابتدائی زندگی با خانواده به تهران مهاجرت میکند و تا اخذ دیپلم ریاضی در سال ۱۳۵۲ در تهران تحصیل میکند. سپس در سال ۱۳۵۶ در رشته مدیریت صنعتی از مدرسه عالی مدیریت لاهیجان گیلان فارغ التحصیل میشود، با تنظیم پایان نامه‌ای تحت عنوان کتاب و کتابخوانی که مورد توجه قرار میگیرد. در حالیکه ۲۳ سال دارد از او برای تدریس دعوت میشود. در همان سال ۱۳۵۶ در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی در مرکز مدیریت صنعتی تهران پذیرفته میشود، ولی به علت سوابق فعالیتهای سیاسی  و انقلابی خود و پدر از ورود به این مرکز محروم میگردد. بعد از انقلاب از وی برای ادامه تحصیل دعوت به عمل می‌آید که به دلیل ممحض شدن در فعالیت های انقلابی ترجیح میدهد در آموزش و پرورش و سپس در سپاه مشغول خدمت باشد. در عین حال که پذیرش سپاه

تهران را عهده دار بود، سخنرانی‌های علمی و کلاس‌های عقیدتی را نیز همزمان ادامه می‌داد و بعنوان یک نیروی علمی با او برخورد می‌شد. بعد از آن دبیرستان سپاه را طراحی کرد و دو سال مدیریت آن را برعهده گرفت. دبیرستان را در محل لانه جاسوسی آمریکا مستقر کرد و تا سال 63 و در آن جا به تدریس معارف مشغول بود. پیش از آن نیز مسئول تربیتی دبیرستانهای آموزش و پرورش بود و برای دبیران کلاس اسلام شناسی برگزار میکرد و جزوه ای هم در توحید و نبوت به رشته تألیف درآورده بود.

سیدصمصام‌الدین قوامی از سال ۶۳ به حوزه برمیگردد و ۲ سال مدیر و مدرس حوزه علمیه محمودیه کرمان میشود. او در این مدت ادبیات عرب تدریس میکرد. او در سال ۱۳۶۵ وارد قم شده، دروس خارج را شروع میکند و در عین حال مدیریت مدرسه علمیه بعثت را نیز بعهده میگیرد و در آن جا تدریس اخلاق و ادبیات می‌پردازد. در مقاطع بعد، مدیریت مدارس علمیه رسول اکرم (ص) و امام محمد باقر (ع) و مدرسه معصومیه را به عهده میگیرد، با تدریس همزمان فقه و اصول تا پایان کفایتین. در جنگ نیز بعنوان مسئول پذیرش سپاه حضور مقطعی دارد که مهم‌ترین حضور میدانی او در عملیات رمضان تحت فرماندهی شهید همت است.

پس از جنگ در سال ۱۳۷۳ به دبیرخانه مجلس خبرگان می‌پیوندد و تحت اشراف مرحوم آیت الله ابراهیم امینی در مرکز تحقیقات علمی آنجا مشغول کار روی موضوع تحقیق «تشکیلات اسلام» میشود که حاصل پژوهش‌های او به کتاب «مدیریت از منظر کتاب و سنت» تبدیل میگردد. این کتاب پژوهش برتر سال ۸۲ شد، با تقدیری از سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور وقت. در همین دبیرخانه عضو هیئت علمی فصلنامه حکومت اسلامی میشود که حاصل آن نوشتن و ارزیابی چندین مقاله است، به عنوان مثال یکی از مقالات تحت عنوان ساختار حکومت پیامبر صلوات الله علیه و آله در سال ۸۲ از طرف وزارت ارشاد مقاله برتر میشود. در همین اثناء، مقالات متعددی در نشریات گوناگون ازاستاد به چاپ میرسد، از جمله: فصلنامه انتظار، ماهنامه پیام زن، نشریه پگاه و مقالاتی در کنگره‌های حکومت اسلامی مخصوص اندیشۀ امام و کنگره نراقی و کنگره اندیشه‌های اخلاقی عرفانی امام و غیره. مدتی بعد کتاب دوم وی نیزتحت عنوان «نظریه خدمت» در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، به چاپ میرسد. پروژه پژوهشی «شیوه رهبری امام خمینی قدس الله نفسه از طرف دبیرخانه مجلس خبرگان سومین کتاب است که طبع میشود. این پروژه با تاکید اکید مرحوم آیت الله ابراهیم امینی انجام میشود. وی در این دوره اجازه تدریس در رشته فقه الاداره را از آیت الله العظمی فاضل لنکرانی اخذ میکند. این اجازه مقدمه ورود جدی او به مباحث تخصصی اداره و مدیریت در فقه اسلامی است.

هم‌اکنون امتیاز و مدیر مسئولی دو مجله «فصلنامه تخصصی مدیریت اسلامی نخل شهداد» و «ماهنامه زیره کرمان» نیز با وی است که از طرف هیئت نظارت مطبوعات مجوز رسمی کشوری دارد. قوامی در سال ۱۳۸۹ اقدام به تاسیس انجمن علمی مدیریت اسلامی میکند. آرمان و رسالت این انجمن تولید دانش مدیریت اسلامی و ایجاد نهضت مدیریت اسلامی است. این انجمن زیر نظر معاونت پژوهشی حوزه است و دارای هیئت مدیره و بازرسی و ارکان رسمی دیگر است.

استاد در مباحث رسانه‌ای و شرکت در همایش‌ها و سمینارهای علمی معتبر در سطح کشوری، دارای سابقه طولانی است و حضور بسیار فعالی دارد؛ از جمله شرکت در میزگرد نقد و نظر به عنوان کارشناس مدیریت اسلامی که ده‌ها جلسه از آن در رادیو معارف و شبکه چهار سیما با حضور محققان عالی مدیریت برگزار شده است. از موارد دیگر تهیه پخش برنامه مدیریت در داستانهای قرآنی در رادیو معارف و دیگر برنامه‌های زنده و غیرزنده رادیوئی وتلویزیونی است در مناسبت های مختلف پخش شده و میشود. وی اکنون به عنوان کارشناس مدیریت اسلامی در رادیو معارف حضور دارد. سیدصمصام‌الدین قوامی طی سال های ۷۸ تا ۸۱ مدیر کل آموزش حوزه های خارج از کشور بوده است که در خلال آن عضو هیئت علمی نشریه بین المللی «الرشاد» شد؛ نشریه‌ای که به زبان های مختلف چاپ می شود و ارگان سازمان حوزه های خارج از کشور است.

وی مدتی نیز در حوزه بین الملل به کشورهای زیادی به عنوان بازرس از حوزه‌های علمیه خارج از کشور سفر کرده است و بیش از ده سال است که در مدرسه امام خمینی تدریس دارد. و در آنجا چند دوره در مقطع کارشناسی ارشد، حلقه ثالثۀ شهید صدر را تدریس کرده و قبل از حلقات، مباحث اخلاق و تعلیم و تربیت و عقائد تدریس میکند و سخنرانی های زیادی برای طلاب غیرایرانی ایرانی نیز ارائه میدهد. وی مشاور اخلاقی طلاب غیر ایرانی در مدرسه المهدی (عج) است و تا کنون پایان نامه‌های بسیاری را از دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر بعنوان استاد راهنما و داور به سامان رسانده است.

استاد مدتی عضو هیئت علمی دائره المعارف فقه اهل بیت بوده است که زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی تدوین میشد. مقالۀ استاد در این دائرة المعارف «نقش زمان و مکان در استنباط» نام دارد. وی در سال ۱۳۸۶ مجموعه و سازمانی را جهت ترویج مدیریت اسلامی و تربیت مجتهدین نظریه پرداز در عرصه مدیریت اسلامی تشکیل میدهد با عنوان «بنیاد فقهی مدیریت اسلامی» که اصالت حوزوی دارد. وی از همان سال تاسیس تدریس بحث خارج مدیریت اسلامی را با عنوان «فقه الاداره» آغاز میکند که بحث خارج اصول نیز به آن اضافه شده است. بنیاد مذکور دارای پنج مرکز تابعه است که هر یک در حوزه‌ای خاص مشغول فعالیت هستند:

1. مدرسه فقهی که توسط شخص استاد اداره میشود و محل تدریس دروس خارج فقه الاداره، اصول و تفسیر است؛

2. مرکز تخصصی که زیر نظر ارگان رسمی حوزه علمیه قم در سطوح سه و چهار به تربیت طلاب متخصص در مدیریت اسلامی می‌پردازد؛

3. پژوهشکده که ناشر تحقیقات و پاسخگوی استفتائات مدیریتی نهادهای رسمی کشور است؛

4. مرکز آموزشهای کوتاه‌مدت که مسئولیت آموزش مدیریت اسلامی به مدیران و مسئولان لشکری و کشوری را دارد؛

5. مرکز اتحاد امامت و امارت که پیگیر پردازش و اجراء ساختار و الگوی سازماندهی دولت اسلامی است.

بنیاد مذکور با توجه به تولیدات علمی و وجود کرسی درس فقه الاداره مورد استقبال نهادهای حوزوی و دانشگاه‌های معتبر قرار گرفته است که تشکیل کرسی درس فقه الاداره در جامعة المصطفی و جامعة الصادق و برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد برای ارگان ها و نهادهای رسمی کشور از جمله وزارت جهاد، فرماندهان سپاه در دانشگاه امام حسین علیه السلام، مدیران حوزه های علمیه استان خراسان و … از آن جمله‌اند.

سیدصمصام‌الدین قوامی از دی ماه سال ۱۳۹۳ بعنوان امام جمعه پردیسان قم منصوب میشود و تا سال ۱۴۰۰ در این جایگاه می‌ماند. این فرصت به او امکان پیاده‌سازی طرح‌های مدیریت اسلامی در عمل را میدهد که مهم‌ترین آن الگوی سازماندهی دولت اسلامی با نام اتحاد امامت و امارت است.

فهرست زیر عناوین تألیفات و کتب وی است:

1. مدیریت از منظر کتاب و سنت

2. نظریه خدمت

3. فقه الاداره (1)، چیستی و کلیات

4. فقه الاداره (2)، فقه الانتخاب

5. فقه التقدیر، فقه برنامه‌ریزی

6. فقه الرواتب، فقه نظام حقوق و دستمزد

7. مدیریت امام خمینی

8. تفسیر مدیریتی قرآن کریم

9. نظریه 4+2، ساختار موضوعی دانش مدیریت

10. امامت و امارت بر مبنای نظریه اتحاد امامت و امارت

11. اتحاد امامت و امارت؛ نظریه سازماندهی مدینه فاضله شیعی

در دست انتشار:

- فقه التنظیم، فقه سازمان و سازماندهی

- فقه النظارة

- فقه النصب، در احکام نصب و ناصب و منصوب

- فقه التقییم، فقه ارزیابی

- فقه التنسیق، فقه هماهنگی

- مدینه فاضله، گفتارهائی در باب آرمانشهر اسلامی-ایرانی

- محله فاضله، الگوی مدیریت محله اسلامی-ایرانی

-  المیزان في الإدارة، تفسیر ترتیبی مدیریتی قرآن کریم