برگزاری نشست علمی با موضوع (انقلاب اسلامی و توسعه مدیریت) در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اولین نشست علمی با عنوان (انقلاب اسلامی و توسعه مدیریت) توسط مرکز همکاری های علمی و بین الملل در محل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد


 

 

 

نشست علمی انقلاب اسلامی و توسعه مدیریت در روز یکشنبه بیست و هشتم مرداد ساعت 10 الی 12 با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید صمصام الدین قوامی به عنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام جلال عراقی به عنوان دبیر علمی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد. سپس حجت الاسلام عراقی ضمن تسلیت شهادت امام باقر علیه السلام به معرفی استاد و طرح بحث پرداخت.

وی اظهار داشت: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برنامه های متعددی را در دستور کار خود قرار داده است.

عراقی گفت: از جمله این برنامه ها می توان به سلسله نشست های علمی مربوط به توسعه معرفتی و پیشرفت علوم انسانی و اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد. نشست علمی"انقلاب اسلامی و توسعه مدیریت"نخستین نشست علمی از مجموعه این سلسله نشست ها می باشد.وی تصریح کرد رویکرد ما در برگزاری این نشست ها تبیینی و مخاطب هم برون مرزی است. به گفته عراقی، خلاصه ای از این مباحث پس از پیاده سازی و بازنویسی به زبان های انگلیسی و عربی ترجمه و عرضه می شود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سید صمصام الدین قوامی ضمن تسلیت شهادت امام باقر علیه السلام و و قرائت روایتی از این امام همام » الکَمالُ کُلُّ الکَمالِ اَلتَفَقَّهُ في الدّين وَ الصَّبرُ عَلی النائِبَة وَ التَقديرِ المَعيشَة «

با طرح این پرسش که چرا انقلاب اسلامی برای ارائه کارآمدی نیازمند توسعه مدیریت است؟ مباحث خود را شروع نمود.
امام جمعه پردیسان قم ضمن بیان قلمرو کارآمدی، تعریف توسعه و مدیریت به عنوان مقدمه مباحث اظهار داشت توسعه مدیریت با توسعه مدیران اشتباه نشود. توسعه مدیریت یعنی کارآمدی نظام در نظام های گزینشی، انگیزشی، آموزشی، پژوهشی، پرورشی و..

قوامی 40 سالگی انقلاب را علامت کمال دانست و به کارآمد بودن توسعه مدیریت در انقلاب اسلامی اشاره نمود. وی گفت: توسعه مدیریت انقلاب اسلامی نباید محدود به ایران شود و باید جهان اسلام را در برگیرد و مدیریت آن باید فقه بنیان باشد.

وی توسعه مدیریت در پرتو مدیریت اسلامی را در بعد نظری در سه بخش الف. ورود اسلام در دانش مدیریت ب. ورود فقه در دانش مدیریت (فقه الاداره) ج. ورود تفسیر موضوعی و ترتیبی قرآن در دانش مدیریت دانست و در بعد عمل و اجرا هم به توسعه مدیریت در پرتو اتحاد امامت و امارت اشاره نمود.

حجت الاسلام قوامی در نهایت به بحث توسعه مدیریت در پرتو نهادهای رسمی حوزوی اشاره نمود و برخی نهادها که سمت و سوی توسعه مدیریت اسلامی دارند را برشمرد.

در ادامه نشست علمی، پرسش های حاضران مطرح و توضیحات لازم توسط استاد ارائه شد.

در پایان جلسه، دبیر علمی نشست، به جمع بندی مباحث ارائه شده پرداخت.